آموزش انواع یخ در بهشت؛ دوای گ

آموزش انواع یخ در بهشت؛ دوای گرمای تابستان

در هوای گرم تابستان که همه را کلافه و خسته می‌کند، چه چیز‌هایی می‌چسبند؟ استخر، یک لیوان آب خنک یا استراحت زیر کولر؟ شاید هم بعضی‌ها با یک لیوان چای داغ موافق باشند! در کنار همه این گزینه‌ها، یک راه دیگر هم برای فرار از گرمای تابستان وجود دارد که حتی شنیدن نامش وجودتان را خنک می‌کند. یخ در بهشت! احتمالا وقتی نام یخ در بهشت می‌آید، تصور هر کداممان از آن متفاوت باشد؛ چراکه انواع زیادی از یخ در بهشت با روش‌های تهیه متفاوتی وجود دارند. حتی یک شیرینی هم به نام یخ در بهشت وجود دارد که با نشاسته درست می‌شود. در این مطلب از بلاگ سن‌ایچ طرز تهیه انواع یخ در بهشت را به شما آموزش می‌دهیم.

طرز تهیه انواع یخ در بهشت

خیلی از انواع یخ در بهشت بر پایه میوه هستند. اما، اگر نمی‌خواهید میوه در این نوشیدنی تابستانی باشد، چند گزینه در پیش روی شماست. یک نوع شیرینی هم به نام یخ در بهشت وجود دارد.

1. طرز تهیه یخ در بهشت بدون میوه با تخم شربتی

برای درست‌کردن یخ در بهشت با تخم شربتی، مواد ساده‌ای نیاز دارید. درست‌کردن آن هم بسیار ساده است اما، چند ساعت طول می‌کشد. مواد لازم برای تهیه این یخ در بهشت شامل موارد زیر می‌شود:

تخم شربتی 2 قاشق غذاخوری
شکر نصف پیمان
آب یک لیوان
آب لیموی تازه 2 قاشق غذاخوری

برای تهیه این یخ در بهشت، ابتدا همه مواد را یک ظرف (ترجیحا فلزی) بریزید و با هم مخلوط کنید. سپس، آن را داخل فریزر بگذارید. بعد از یک ساعت آن را بیرون آورید و مواد را هم بزنید و دوباره آن را به داخل فریزر بگذارید. این مراحل را سه یا جهار بار تکرار کنید تا مایع یکدست شود و حالت کرمی به خودش بگیرد.

2. طرز تهیه یخ در بهشت با نشاسته

این نوع یخ در بهشت بر خلاف انواع دیگر، یک دسر گیلانی و بسیار خوشمزه است. درست‌کردن این دسر کمی سخت است و مراحل آماده‌سازی و پخت آن حدود یک ساعت زمان می‌برد. ما روش پخت خانم رزا منتظمی نویسنده کتاب هنر آشپزی را برای شما آماده کرده‌ایم. ابتدا مواد لازم برای تهیه این دسر را بشناسیم:

آرد برنج نصف پیمانه
نشاسته گل درجه یک یک پیمانه
شکر 2 یا 3 پیمانه
گلاب نصف پیمانه
شیر پنج پیمانه
آب چهار پیمانه

نشاسته را در یک لیتر (4 پیمانه) آب سرد حل و از صافی رد می‌کنیم. سپس، آرد برنج را در شیر حل و از صافی رد می‌کنیم. بعد از این مراحل، باید نشاسته حل‌شده در آب را داخل ترکیب آردبرنج و شیر بریزیم. این مایع نهایی را در یک ظرف لعابی و تمیز می‌ریزیم و روی حرارت ملایم می‌گذاریم. باید مرتب این مایع را هم بزنیم تا به جوش آید و غلیظ شود.
بعد شکر و گلاب را به مایع اضافه می‌کنیم. یادتان باشد که این مایع باید به‌آهستگی بجوشد و آن را مدام هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی که این مایع نهایی کاملا غلیظ شد (به‌طوری که خط قاشق روی مایع محو نگردد)، یخ در بهشت نشاسته‌ای آماده می‌شود. بعد مایع را داخل سینی بریزید و آن را تکان دهید تا رویش صاف شود. سپس برای چند ساعت داخل یخچال گذارید. بعد آن را به‌صورت لوذی ببرید و رویش پودر پسته بپاشید.
یادتان باشد که بعد از اضافه‌کردن نشاسته، پخت این دسر حداقل 40 دقیقه طول می‌کشد. اگر زمان کمتر باشد، نشاسته خام می‌ماند. دسر باید حدود 3 تا 4 ساعت در یخچال بماند تا خودش را بگیرد. اگر نشاسته را بیشتر کنید، این زمان کمتر می‌شود.

3. طرز تهیه یخ در بهشت خیابانی با آب پرتقال

یخ در بهشت پرتقالی یکی از محبوب‌ترین انواع این نوشیدنی تابستانی به حساب می‌آید. روش درست‌کردن آن بسیار ساده است. برای درست‌کردن این نوشیدنی باید مواد زیر را تهیه کنید:

آب پرتقال 2 لیوان
گلاب 2 قاشق غذاخوری
شکر به مقدار لازم

 

آب پرتقال را درون یک ظرف (ترجیحا فلزی) بریزید و بسته به اینکه چقدر می‌خواهید نوشیدنی‌تان شیرین شود، به آن شکر اضافه کنید و آن‌قدر هم بزنید تا شکر حل شود. سپس، گلاب را به ترکیب اضافه کنید و یخ در بهشت را داخل فریزر گذارید تا یخ بزند. وقتی دور ظرف کمی یخ زد، آن را بیرون بیاورید، هم بزنید و دوباره در فریزر بگذارید. این کار را چند بار انجام دهید تا کل نوشیدنی به‌طور یکدست یخ بزند. سپس این مخلوط را در ظرف مناسب بریزید و نوش جان کنید. اگر به پرتقال برای آب‌گیری دسترسی ندارید آب پرتقال بدون پالپ 100% آبمیوه سن‌ایچ می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

4. طرز تهیه یخ در بهشت سنتی

این روش تهیه از قدیم هم مورد استفاده بوده است و برای درست‌کردن از میوه و آبمیوه استفاده نمی‌شود. مواد اصلی این یخ در بهشت شامل موارد زیر است:

شکر نصف لیوان
آب 2 لیوان
لیمو جهرمی 1 عدد
گلاب 1.5 قاشق غذاخوری

آب را در قابلمه بریزید و روی شعله ملایم قرار دهید. وقتی آب کمی گرم شد، آن را از روی شعله بردارید، شکر به آن اضافه کنید و هم بزنید. سپس گلاب را هم به این ترکیب اضافه کنید. حالا این مواد را در ظرفی (ترجیحا فلزی) بریزید و درون فریزر گذارید. یک ساعت بعد آن را بیرون آورید و با چنگال هم بزنید. این مراحل را 4 بار تکرار کنید. پس‌از آنکه برای بار آخر ترکیب را با چنگل به شکل پوره در آوردید، آب لیموی جهرمی را به آن اضافه و نوش جان کنید.

5. طرز تهیه یخ در بهشت با شربت

به جز استفاده از میوه و آبمیوه، می‌توانید یخ در بهشت را با انواع شربت هم درست کنید. برای آموزش درست‌کردن این یخ در بهشت، شربت آلبابو را مثال می‌زنیم؛ چراکه این طعم، طرفداران بسیار زیادی دارد. شما می‌‌توانید بسته به دلخواهتان از هر شربت دیگری استفاده کنید. برای درست‌کردن این نوشیدنی خوشمزه و خنک به مواد زیر نیاز دارید:

شربت آلبالو سن ایچ 2 قاشق غذاخوری
آب به مقدار کافی
شکر به مقدار لازم (اختیاری)
تخم شربتی به مقدار لازم (اختیاری)

در شربت‌ها معمولا طعم‌دهنده‌های مختلفی مثل هل و گلاب وجود دارند و نیازی به اضافه‌کردن آن‌ها نیست. ابتدا باید شربت آلبالو را آماده کنید. برای این کار، شربت را با آب مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا شربت کاملا در آب حل شود. سپس نوبت به آماده‌کردن تخم شربتی می‌رسد. آن‌ها را در صافی بریزید و زیر شیر آب بگیرید. سپس، آن‌ها را در ظرفی قرار دهید و مقداری آب جوش بهشان اضافه کنید تا باز شوند. بعد آن‌ها را به شربت آلبالو اضافه کنید، هم بزنید و مخلوط را داخل فریزر گذارید. سپس، مراحلی که برای یخ در بهشت پرتقالی گفتیم را برای این هم انجام دهید.

6. طرز تهیه یخ در بهشت طالبی

یخ در بهشت طالبی از آن مواردی است که خیلی‌ها در خانه‌شان درست می‌کنند. برای درست‌کردن این نوشیدنی خوشمزه، چندین راه وجود دارد که یکی از خوشمزه‌ترین آن‌ها را در اینجا آموزش می‌دهیم. مواد زیر برای تهیه این نوشیدنی لازم است:

طالبی 400 تا 500 گرم
شکر دو سوم لیوان
عرق بیدمشک یک‌چهارم لیوان
لیموی تازه (برای آب‌گیری) یک عدد
پوست لیمو به مقدار لازم

 

آب را درون قابلمه بریزید و روی شعله گذارید تا به جوش بیاید. عرق بیدمشک و آب لیمو را با هم ترکیب کنید. سپس پوست لیمو را داخل آن رنده کنید و بعد هم شکر را داخل ترکیب بریزید. سپس این ترکیب را به آب جوش اضافه کنید. بعد از دو الی سه دقیقه که این ترکیب جوشید، آن را از صافی رد کنید و بگذارید تا سرد شود. در همین زمان، طالبی‌هایتان را داخل مخلوط‌کن بریزید تا کاملا به شکل پوره در آیند. حلا شربت سردشده را داخل پوره بریزید و داخل فریزر بگذارید. وقتی که یخ در بهشت تگرگی شد، آن را با چنگال به شکل پودر یخ در آوردید و داخل لیوان بریزید.

7. طرز تهیه یخ در بهشت توت فرنگی و لیمو

تهیه این ترکیب خوشمزه و متفاوت کمی زمان می‌برد اما، نتیجه آنقدر خوشمزه می‌شود که ارزشش را دارد. برای درست‌کردن این ترکیب، ابتدا با مواد مورد نیاز آن آشنا می‌شویم:

لیمو سه عدد
توت فرنگی نیم‌کیلو
شکر نصف لیوان
آب به میزان کافی

یک روز پیش‌از درست‌کردن این نوشیدنی، توت‌فرنگی‌ها و یک قاشق شگر را در مخلوط‌کن بریزید تا پوره شوند. این پوره داخل ظرف در بسته در یخچال گذارید. سپس، نوبت به درست‌کردن شربت آبلیمو می‌رسد. آبلیمو را داخل ظرف بریزید سپس، آب و شکر را با هم به نسبت یک به یک (مثلا 3/2 لیوان آب و 3/2 لیوان شکر) را در یک روغن‌دان بریزید و روی شعله بگیرید تا با هم مخلوط شوند.
حالا این شربت را به آبلیمو اضافه کنید. سپس 3 فنجان آب سرد به مجموعه اضافه کنید و آن را هم بزنید. حالا 4/3 فنجان شربت آبلیمو و 4/3 فنجان یخ را با هم در مخلوط‌کن بریزید تا ترکیبی یکدست حاصل شود. حالا این ترکیب را داخل لیوان بریزین و پوره توت فرنگی را به اندازه 4/1 فنجان روی آن بریزید.

8. طرز تهیه یخ در بهشت ایتالیایی

این یخ در بهشت خاص، یک ترکیب خوشرنگ از میوه‌های ترش است که حتما باید آن را امتحان کنید. مواد لازم برای تهیه این یخ در بهشت را در ادامه آورده‌ایم:

شکر یک پیمانه
آب سه‌چهارم پیمانه
آب پرتقال یک‌سوم پیمانه
آب لیمو ترش زرد 3 قاشق غذاخوری
آب لیموترش سبز 2 قاشق غذاخوری
توت فرنگی خردشده 4 پیمانه
پوست رنده‌شده لیموی زرد 2 قاشق چای‌خوری
پوست رنده‌شده لیموی سبز 1.5 قاشق چای‌خوری
پوست رنده‌شده پرتقال 1 قاشق چای‌خوری

آب، پوست‌های رنده‌شده و شکر را در قابلمه بریزید، خوب هم بزنید و بگذارید تا خوب بجوشد. سپس شعله را کم کنید و در قابلمه را بردارید تا پنج دقیقه دیگر بجوشد. سپس، قابلمه از روی شعله بردارید تا سرد شود و بعد، این ترکیب را از صافی رد کنید. حالا وقت آن رسیده است که آب پرتقال و لیموها را به ترکیب اضافه کنید. بعد نیمی از این ترکیب را با نیمی از توت‌فرنگی‌ها داخل مخلوط‌کن بریزید تا یک ترکیب یکدست درست شود.
سپس، مواد مخلوط‌شده و آبمیوه‌ها را در ظرف‌های جداگانه در بریزید و در فریزر گذارید تا خودشان را بگیرند. بعد از سه ساعت آن‌ها را خارج کنید و هم بزنید و مجدد برای سه ساعت داخل فریزر قرار دهید. حدود نیم ساعت قبل سرو، یخ در بهشت را از در دمای اتاق قرار دهید تا کمی شل شود.

9. طرز تهیه یخ در بهشت زعفرانی

این یخ در بهشت خوشمزه هم از آن مواردی است که نیازی به میوه یا آبمیوه ندارد. یخ در بهشت زعفرانی دردسر و سختی زیادی ندارد و به‌سرعت آماده می‌شود. مواد لازم برای تهیه این یخ در بهشت شامل موارد زیر است:

زعفران نیم‌گرم
آب 2 لیوان
شکر نصف لیوان (یا مقداری عسل به عنوان جایگزین)
گلاب به مقدار دلخواه

ابتدا زعفران را بسابید و در استکان بریزید. سپس مقداری یخ روی آن بگذارید و صبر کنید تا دم بکشد. سپس در ظرفی آب بریزید و شکر را به آن اضافه کنید. خوب هم بزنید و بعد این ترکیب را در فریزر گذارید تا یخ بزند. سپس، این یخ را در مخلوط‌کن تبدیل به پوره کنید. بعد، زعفران را به ترکیب اضافه کنید، کمی هم بزنید و بعد گلاب را هم اضافه کنید. این ترکیب را باید داخل فریزر بگذارید تا یخ ببندد. در نهایت آن را از فریزر بیرون آورید و با چنگال کمی آن را خرد کنید. برای درست‌کردن یخ در بهشت زعفرانی می‌توانید به جای شکر از عسل استفاده کنید.

10. طرز تهیه یخ در بهشت با نوشابه

خب این روش نیازی به توضیح زیادی ندارد؛ چراکه احتمالا در بچگی‌تان با این روش یخ در بهشت درست کرده‌اید. فقط باید نوشابه نارنجی یا مشکی را داخل ظرف دلخواهتان بریزید و بگذارید در فریزر تا یخ بزند. سپس، نوشابه یخ‌زده را با یخ‌شکن یا چنگال به شکل پوره در بیاورید. یخ‌زدن نوشابه چندین ساعت طول می‌کشد و زمان دقیق آن بستگی به دمای فریزرتان دارد.

11. طرز تهیه یخ در بهشت هندوانه‌ای

مگر می‌شود درست‌کردن یخ در بهشت با این میوه دوست‌داشتنی را آموزش ندهیم؟ اصلا بخش بزرگی از تفریحات و دورهمی‌های تابستانی با حضور افتخاری هندوانه پیش می‌رود. درست‌کردن این یخ در بهشت هم آنچنان سخت نیست و زمان زیادی نمی‌برد. مواد لازم برای تهیه این نوشیدنی شامل موارد زیر می‌شود:

هندوانه 200 گرم
آب به مقدار لازم
شکر به مقدار دلخواه

 

هندوانه‌ها را به اندازه‌های کوچک خرد کنید و درون کیسه زیپ کیپ بریزید. سپس، این کیسه را داخل فریزر گذارید تا یخ بزند. وقتی هندوانه یخ زد، آن را درون مخلوط‌کن بریزید، آب به آن اضافه کنید و پوره درست کنید. سپس شکر را به مخلوط اضافه کنید و مجدد هم بزنید. حالا این ترکیب را در فریزر گذارید تا یخ بزند. سپس آن را با چنگال یا یخ‌شکن خرد کنید و داخل لیوان بریزید.

نتیجه‌گیری

یخ در بهشت از آن دسته نوشیدنی‌هایی است که در یک روز گرم و سخت تابستانی می‌تواند حسابی حالتان را جا آورد. در این مطلب به شما طرز تهیه یخ در بهشت را به 11 روش مختلف آموزش دادیم. امیدورایم که از درست‌کردن و میل‌کردن آن‌ها لذت ببرید. شما اگر نوع دیگری از طرز تهیه یخ در بهشت بلدید، در قسمت کامنت‌ها به ما و همراهان بلاگ سن‌ایچ آموزش دهید.