طرز تهیه بستنی آلبالویی؛ یک خو

طرز تهیه بستنی آلبالویی؛ یک خوراکی خنک و خوشمزه برای تابستان

با نزدیک‌شدن فصل تابستان، سروکله بستنی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های این فصل پیدا می‌شود. هرچند شما می‌توانید بستنی‌های آماده را از فروشگاه خریداری کنید، اما طرز تهیه بستنی خانگی با استفاده از میوه‌های فصلی، از جمله آلبالو، می‌تواند یک راه خوب برای لذت‌بردن از آن باشد. برای همین هم در ادامه طرز تهیه بستنی آلبالویی معمولی و یخی را به شما ارائه داده‌ایم تا در عرض چند دقیقه یک دسر خوشمزه برای خودتان درست کنید.

انواع بستنی آلبالویی

بستنی آلبالویی یکی از خوشمزه‌ترین بستنی‌های میوه‌ای است که طبیعتاً با استفاده از آلبالو تهیه می‌شود. این بستنی در انواع مختلف و با طعم‌ها و مواد افزودنی‌ مختلفی تهیه می‌شود. بعضی از معروف‌ترین انواع بستنی آلبالویی عبارت‌اند از:

 • بستنی آلبالویی یخی
 • بستنی آلبالویی خامه‌ای
 • بستنی آلبالویی ترش
 • بستنی آلبالویی کره‌ای
 • بستنی آلبالویی شکلاتی
 • بستنی آلبالویی توت‌فرنگی
 • بستنی آلبالویی با پسته
 • بستنی آلبالویی با نارگیل

این‌ها تنها چند مثال از انواع بستنی آلبالویی هستند و هنوز انواع دیگری از این بستنی وجود دارد که با ترکیبات مختلفی تهیه می‌شوند. در ادامه طرز تهیه چند مدل ساده بستنی با طعم آلبالو را برای شما فراهم کردیم.

طرز تهیه بستنی آلبالویی خانگی

مواد لازم:

 • یک کیلو آلبالو تازه
 • نیم کیلو شکر
 • یک قاشق‌چای‌خوری آبلیمو
 • دو فنجان شیر
 • یک فنجان خامه
 • یک قاشق‌چایخوری وانیل

طرز تهیه:

 1. آلبالوها را بشویید، هسته‌ها را جدا کنید و آلبالوها را به قطعات کوچک تقسیم کنید.
 2. در یک قابلمه متوسط، آلبالوها، شکر، آبلیمو و 4/1 فنجان آب را با هم مخلوط کنید. برای 10 دقیقه اجازه دهید مواد و آلبالوها با شکر مخلوط شوند.
 3. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا مواد به جوش آیند. بعد آن را روی حرارت کم بگذارید که به‌آرامی به مدت 15-20 دقیقه بپزید تا آلبالوها کاملاً نرم شوند.
 4. آلبالوها را از شعله بردارید و بگذارید خنک شوند.
 5. با استفاده از یک مخلوط‌کن، آلبالوها را تاحدامکان له کنید.
 6. در یک کاسه، شیر، خامه و وانیل را با هم مخلوط کنید.
 7. پوره را با مخلوط شیر و خامه به طور کامل ترکیب کنید.
 8. مخلوط را در قالب‌های بستنی ریخته و بعد در فریزر قرار دهید. بهتر است آن‌ها را حداقل 6 ساعت در فریزر نگه دارید تا سفت شود.
 9. بستنی آلبالویی خانگی شما آماده سروشدن است. می‌توانید آن را با تاپینگ‌های مختلف مانند پسته خرد شده یا شکلات روی آن سرو کنید و لذت ببرید.

طرز تهیه بستنی یخی آلبالویی

بستنی یخی و بستنی عادی آلبالویی در واقع دو نوع مختلف از همان دسری هستند که با استفاده از شیر، شکر و مواد افزودنی دیگر تهیه می‌شوند؛ اما تفاوت اساسی بین این دو نوع بستنی در دمای سروشدن و طرز تهیه آن‌هاست.
بستنی عادی، در دمای پایین‌تر از صفر درجه سانتی‌گراد در فریزر نگهداری می‌شود و به‌صورت نرم و روان سرو می‌شود. بستنی یخی، در دمای حداقل 15- درجه سانتی‌گراد تهیه شده و در فریزر نگهداری می‌شود تا کاملاً سفت شود. به همین دلیل، بستنی یخی یک بستنی سفتِ یخ‌زدۀ خنک است و یخ‌زدگی قانون اساسی آن است.

علاوه بر این، بستنی یخی معمولاً با استفاده از روش‌های خاصی مانند پختن میوه‌ها و مخلوط‌کردن آن‌ها با شیر و خامه تهیه می‌شود که به آن یک طعم و عطر متفاوت می‌دهد. خلاصه در طرز تهیه بستنی یخی آلبالویی باید یادتان باشد که مبخلوطتان را باید در دمای 15- درجه سانتی‌گراد قرار بدهید!

طرز تهیه بستنی آلبالویی با آلبالوی خشک

می‌توانید برای تهیه بستنی آلبالویی از آلبالوهای خشک هم استفاده کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که آلبالوهای خشک دارای طعم و بافت متفاوتی نسبت به آلبالوهای تازه هستند و باید مقدار مواد شیرین‌کننده و مایعات را به شکل مناسبی تنظیم کنید تا بستنی آلبالویی بافت مناسبی داشته باشد.

برای استفاده از آلبالوهای خشک در تهیه بستنی آلبالویی، اول باید آن‌ها را به مدت حداقل چند ساعت در آب خیسانده و بعد در آب جوش به مدت چند دقیقه نرم کنید. بعد هم آلبالوهای نرم شده را در مخلوط‌کن با شیر و سایر مواد موردنیاز برای تهیه بستنی آلبالویی بریزید و به‌خوبی ‌میکس کنید. سپس ترکیب را در قالب بستنی‌ساز ریخته و به مدت حداقل چند ساعت در فریزر قرار دهید.
استفاده از آب آلبالو برای ساده‌تر شدن تهیه بستنی

می‌توانید برای تهیه بستنی آلبالویی از آب‌آلبالو استفاده کنید. استفاده از آب‌آلبالو به‌جای آلبالو تازه، ازآن‌جهت که آلبالوی تازه همیشه در دسترس ما نیست، کار عاقلانه‌ای است. البته که زحمت تمیزکاری آلبالو را هم از روی دوشتان برخواهید داشت.

برای تهیه بستنی آلبالویی با استفاده از آب‌آلبالو، ابتدا باید آب‌آلبالو را با شکر و مواد دیگری که می‌خواهید به آن اضافه کنید، مخلوط کرده و بعد برای حداقل چهار ساعت یا تا زمانی که به‌صورت کامل خنک شود آن را در داخل یخچال، قرار دهید. سپس، ترکیب را به داخل بستنی‌ساز بریزید و به مدت 30 تا 40 دقیقه یا تا زمانی که بستنی آماده شود، مخلوط کنید. در نهایت، بستنی آلبالویی خود را در ظروف مناسب برای نگهداری درون فریزر قرار دهید تا سفت شود.

در نهایت هم این نکته را بگوئیم که شما می‌توانید از انواع شربت آلبالوی سن ایچ برای تهیه بستنی یخی آلبالویی و انواع دیگر بستنی‌هایی که با آب‌آلبالو تهیه می‌شوند، استفاده کنید.